Ο ΑΣΚ το …βιολί του: 17X17! Νίκησε και τον Ολυμπιονίκη στο Κλειστό με 68-58

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, ο ΑΣΚ επικράτησε την Κυριακή (11/2) και με 10 πόντους του Ολυμπιονίκη (68-58) και σημείωσε την 17η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες, στο Πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Ο ΑΣΚ αν και ξεκίνησε «μουδιασμένος» τον αγώνα βρήκε λύσεις στο β’ ημίχρονο κυρίως λόγω της καλής του άμυνας.

Πρώτος σκόρερ για τον ΑΣΚ, ο Θόδωρος Μπαχός με 20 πόντους και 6 τρίποντα.

Ο Μάκης Χατζής δεν αγωνίστηκε, εξαιτίας κάποιων ενοχλήσεων που είχε και προτίμησε να προφυλαχθεί, λόγω και του ρεπό του ερχόμενου ΣΚ.

Ο ΑΣΚ εύχεται χρόνια πολλά στον αθλητή της Μπάμπη Καβαλλιεράτο, χρόνια πολλά για την ονομαστική του εορτή.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 32-35, 50-47, 68-58

ΑΣΚ (Λεωνίδας Παπαδάτος): Χουλιαράς 6 (1), Θεοδωράτος 2, Γιαννάτος, Μητρόπουλος, Μπαχός 20 (6), Καβαλλιεράτος, Αγγελάτος, Ακτύπης 13, Καραπέτσας, Βαλλιανάτος 13, Τσαπρούνης 14.

•  Με μία εμφατική νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΝΕΟΛ, αφού συνέτριψε με 97-62 την ομάδα Νέων Έσπερος ΑΟΠΑ το Σάββατο το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Ο αγώνας ήταν ένας διαρκής μονόλογος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με πιεστική άμυνα και καλά ποσοστά έξω από τα 6,75, προηγήθηκαν με 41-11 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου και 58-28 στο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 41-11, 58-28, 77-55, 97-62.

Επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για τον ΝΕΟΛ την Κυριακή 25/02 με αντίπαλο τον Ολυμπιονίκη.

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 9 (1), Παπαγιάννης 6 (1), Π. Συνοδινός 5 (1), Ντούλες 14 (4), Βεργανελάκης 7 (1), Χ. Συνοδινός 18 (3), Λιάκος 6 (2), Σκροπολίθας, Μαρούλης 11, Τρυφωνόπουλος 21, Μπέτι, Χαλκιάς.

• Ο προγραμματισμένος για την Κυριακή 11/2 αγώνας του Κεφαλληνιακού αναβλήθηκε λόγω κολλήματος της ομάδας του Πυρσού Πατρών.
  • Ο αγώνας θα διεξαχθεί σε ημερομηνία που θα ορίσει η ΕΣΚΑΗ. Επόμενος προγραμματισμένος αγώνας για τον ΚΑΟ στις 25/2 και ώρα 4 μ.μ. εκτός έδρας με τον Ιωνικό Πατρών.
  • Η ομάδα του ΚΑΟ πιστή στο σκοπό και στους στόχους της δήλωσε συμμετοχή και φέτος στο Πρωτάθλημα μίνι. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στις 26/2 και ώρα 11.30’ π.μ. στα γραφεία της ΕΣΚΑΗ.