Ο ΑΣΚ φρέναρε την πρωτοπόρο και αήττητη ΕΑΠ Πατρών. Mεγάλη και δίκαιη νίκη με 59-51

Μια σπουδαία νίκη, δίκαιη και άκρως ουσιαστική, επί της πρωτοπόρου της Α1 ΕΣΚΑ-Η και μέχρι χθες αήττητης ΕΑΠ, πέτυχε την Κυριακή ο ΑΣΚ στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» με 59-51!

Παίζοντας σας παλικάρια και με περίσσιο πάθος, οι παίκτες του ΑΣΚ δεν πτοήθηκαν που στο ξεκίνημα του αγώνα έμειναν πίσω στο σκορ, ακόμα και με 13 πόντους, ανέκαμψαν και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να επιβληθούν κόντρα σε μία ομάδα, η οποία επί 15 αγωνιστικές παρέμενε αήττητη!

Πλέον ο ΑΣΚ, βλέπει και πλέι οφ, δίνοντας με αυτή του τη νίκη το στίγμα της ολοκληρωτικής του ανάκαμψης στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
O Νικόλας Βαλλιανάτος, ξεχώρισε για μία ακόμη φορά παίζοντας με πάθος, ενώ εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του ο ταλαντούχος πιτσιρικάς του ΑΣΚ, Σπύρος Θεοδωράτος!

O ΑΣΚ «πλήγωσε» τον πρώην προπονητή της ομάδας Γιώργο Σκροπολίθα με το πρώτο κίτρινο φύλλο της εφετινής σεζόν!
Τα δεκάλεπτα: 12-21, 28-29, 40-40, 59-51

ΑΣΚ (Κολυρόπουλος): Κορακιανίτης 10 (1), Μπαχός 13 (2), Θεοδωράτος 9 (1), Καλαφάτης, Γεμενετζής 3 (1), Βαρβαρίγος 2, Βαλλιανάτος 16, Καβαλλιεράτος 6 (1).
ΕΑΠ (Σκροπολίθας): Κιουτσούκαλης 3, Λαμπρόπουλος 5, Καλπακής 8 (2), Σταυρόπουλος, Κόλλιας 8 (1), Μητσιμπόνας 12, Φωτιάδης 2, Πίκιος 3 (1), Σαμαράς 4, Αγγελόπουλος 9.

DSC_0210

Με άνεση ο Νεόλ 72-49 την EΦA Aιγίου

O ΝΕOΛ, συνεχίζοντας τις καλές της εμφανίσεις, είχε ένα εύκολο τελικά παιχνίδι με την ΕΦΑ Αιγίου την Κυριακή στο ληξούρι, την οποία νίκησε με 72-49.
Κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, ο Παναγής Συνοδινός που τα έκανε όλα.
O ΝΕOΛ είχε ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 23-10, έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και παίζοντας υποδειγματική άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του ΑΙΓΙOΥ έκανε μεγάλη προσπάθεια , ανέκαμψε, ρίχνοντας τη διαφορά ακόμα και στους πέντε πόντους, αλλά με ένα μικρό ξέσπασμα η ομάδα μας έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 35-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό. Oι παίκτες μας έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση βρίσκοντας σκορ και από τον Χρήστο Αραβαντινό που ήρθε από τον πάγκο πετυχαίνοντας 6 κρίσιμους πόντους σε τρεις προσπάθειες και κατόρθωσε έτσι να ξεφύγει στο σκορ με 19 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Πέντε λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά για να ξεκαθαρίσει οριστικά το ποιος θα είναι ο νικητής. Βρεθήκαμε μπροστά με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα 23-10, 35 -25, 45-36, 72-49.

ΝΕOΛ (Τζουγανάτος) Αντωνάτος 7, Πυλαρινός 9 (1), Συνοδινός 17 (3) Αραβαντινός 7, Κολοβός 10, Συνοδινός 14 (1), Μπακούρος Παπαγιάννης 6, Κλαυδιανός Μπελίτσης 2, Πρεντάνος, Παριώτης.
ΕΦΑ Αιγίου (Νούσκας) Γαστουνιωτης 7, Πλέσσας, Κωστόπουλος Χατζηβασιλείου Δούβος 7 (1), Κούτρας Βαγενάς 8 (1) Ιατρόπουλος 8, Καρυοφύλης Τσιάρας 5 (1) Κωνσταντακόπουλος 8, Καραφωτιάς.