Νίκη πρωτιάς η Eικοσιμία νίκησε 1-0 τον Παγκεφαλληνιακό με σκόρερ τον Αλ. Πολλάτο

Εικοσιμία νίκησε την Κυριακή στις Κεραμειές τον Παγκεφαλληνιακό 1-0 στο ντέρμπι της 16ης Αγωνιστικής και έβαλε πλώρη για την πρωτιά στην τελική κατάταξη.
Το ματς ήταν μέτριο στο α’μέρος και βελτιωμένο στην επανάληψη, και οι δύο ομάδες έδωσαν βάρος στο να διατησήσουν ανέπαφες τις εστίες τους.
Η νίκη της Εικοσιμίας ήταν ενα «βαλσαμο» για την ήττα που υπέστει στο τελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΚ, ενώ ο Παγκεφαλληνιακός, δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Σάμης από τα Διλινάτα για να μπεί δυναμικά στην «4άδα».
Στην επανάληψη η Εικοσιμία μπήκε πιό δυνατά και πέτυχε και το μοναδικό γκολ του αγώνα που της έδωσε την νίκη.
Ηταν το 78′ λεπτό με τον Αλ. Πολλάτο να κερδίζει κόντρες και να πλασσάρει μέσα από την περιοχή στέλνοτας την μπάλα στα δίχτυα του Πολλάκη.
Καλή η δαιτησία του κ. Ε. Θανάση (Δ. Ματιάτος, Χρ. Αβάζαρος).
Εικοσιμία (Δ. Ζησιμάτος): Γιαννάς, Πολλάτος Δ. (58’ Ντουκάι), Γρηγοράτος (58’ Τανουσάι), Αλεξανδράτος, Ψάλτης, Αποστολάτος, Αντωνάτος (58’ Κορσιάνος Α.), Μπούσι, Πολλάτος Αλ., Στεφανάτος.
Παγκεφαλληνιακός (Θ. Βουκελάτος): Πολλάκης, Βασιλάκης, Κλειτογιάννης, Παπαναστασάτος Κ., Κατσιγιώργης, Παπαναστασάτος Ν., Μοσχόπουλος, Σπανός (83’ Κοψίνης), Ντεντλάλα (73’ Τριανταφυλλίδης), Τούρλας, Κορσιάνος Π.(69’ Γιαννάτος).

Kάντε κλίκ για μεγέθυνση
Φάση απο τον αγώνα Eικοσιμία με τον Παγκεφαλληνιακό Kάντε κλίκ για μεγέθυνση

Ο Παλληξουριακός πάντα σε «θέση βολής»

Oι νικητές μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 3′ κιόλας άνοιξαν το σκόρ. Χτυπήθηκε φάουλ απο αριστερά με “κομπίνα” και ο Μαυροειδής έβγαλε σέντρα, εκεί θα τη βρει τη μπάλα ο Χασαϊ και με κεφαλιά θα την στείλει στα δίχτυα του Κασσιανού. Το σκόρ «έκλεισε» στο 80’, όταν σε μια φάση ο Χασάι θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά για να αποκρούσει ο Κασσιανός και στη συνέχεια ο νεαρός επιθετικός με προβολή στην κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.
Καλή η διαιτησία του Ι. Καπογιαννόπουλου (Ι. Κώτσης, Χρ. Αβάζαρος).
Παλληξουριακός (Γ. Θωμάς): Ceca, Αντωνάτος, Βολνίσκι, Μαρκάτος Σωκ., Μαυροειδής, Λούλουδας, Ζερβός, Κόμητας (86’ Καμινάρης, Ζάβαλης (67’ Μαρκάτος Σπ.), Χασάι, Μαρινάκης (54’ Μπράτι).
Πρόοδος Ιθάκης (Κ. Πίππος): Κασσιανός, Τσιντήλας Τ., Τσάμης, Λίλα Κ., Λαγκαδάς, Βασιλόπουλος, Καρανίκας, Κιοράι (89’ Κωστόπουλος), Λίλα Ρ. (75’ Κατσαρέλιας), Αρταβάνης, Δευτεραίος (80’ Χάνος).

Τα αδιάφορα Διλινάτα νίκησαν τη Σάμη 2-1

Η Σάμη έχασε την Κυριακή στα Φαρακλάτα από τα αδιάφορα Διλινάτα 2-1 και δεν εκμεταλλεύθηκε την ήττα του Παγκεφαλληνιακού από την Εικοσιμία. Ετσι παραμένει μεν στην «4αδα», αλλά η σιγουριά εξανεμίστηκε.
Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν καλό και με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά καθόλου ουσιαστικοί, αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες.Τα Διλινάτα επανήλθαν μετά από οκτώ Αγωνιστικές στις νίκες και μάλιστα με ανατροπή, αφού έχαναν στο πρώτο 45λεπτο με 1-0, αν και παρατάχθηκαν με πολλές και σημαντικές πάλι απουσίες.
Ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου (45′) η Σάμη πέτυχε να ανοίξει το σκόρ. O Καππάτος θα βγάλει σέντρα και ο Γ. Καλλιβωκάς με κεφαλιά θα γράψει το 1-0.
Oι Διλινάδες έφεραν το παιχνιδι «στα ίσα» στο 65′, με δυνατό σουτ του Σπ. Κουρκουμέλη.
Στο 84′ έγινε και η ανατροπή. O Γ. Αναλυτής θα πετύχει το 2-1 με δυνατό μακρινό σουτ στο «Γ».
Καλή η διαιτησία του κ. Π. Κομητόπουλου (Κ. Βλάχου, Ι. Κώτσης).
Διλινάτα (Δημ. Κουρκουμέλης): Ντερβισάι, Γεωργόπουλος (46’ Καλαφάτης Ελ.) Κατσούρης, Κουρκουμελης Σπ., Τζωρτζάτος Χρ., Χαραλαμπογλου, Κοτίνης (85’ Τσάκος Κ.), Βαγγελάτος, Αναλυτής, Τσάκος Θ., Τζωρτζάτος Φ. (46’ Κουρκουμέλης Χρ.).
Σάμη (Μ. Τριανταφυλλίδης): Καλλιβωκάς Δ., Μινέτος, Καππάτος, Ποταμιάνος, Μωραϊτης Ν., Αμούργης Αρ., Νικολοβιέννης (60’ Κοσμάτος) Περιβολάρης, Γιαννάτος, Καλλιβωκάς Κ., Αμούργης Ι..

Η ΑΕΚ ξέσπασε στο β’, νίκησε τα Φωκάτα 4-1

Σ’ενα μετριο παιχνίδι στο α’ ημίχρονο κι ένα αρκετά καλό στο β’, η ΑΕΚ νίκησε το Σάββατο τα φωκάτα με σκορ 4-1, στις Κεραμειές.
Η ΑΕΚ με το αβαντάζ της νέας της επιτυχίας (Κυπελλούχος) πατούσε άνετα στο γήπεδο, ενώ τα Φωκάτα μπόρεσαν και κράτησαν το 0-0 μέχρι το 53′.  Μετά το λεπτό αυτό άρχισαν να πέφτουν τα γκολ.
Στο 53’ ο Πολλάκης, μετά απο πάσα του Βουκελάτου κάνει το 1-0.
Το 2-0 εγινε με απ’ ευθείας φαουλ του Μπαζάρογλου.
Στο 70′ ο Βουκελάτος θα πασάρει στον Εμιλιάνο, που θα κανει το 3-0.
Το 4-0 θα γίνει με κεφαλιά του Βουκελάτου στο 72′.
Τα Φωκάτα πέτυχαν το “γκολ της τιμής” στο 84′ με σουτ του Χρίστο.
Πολύ καλή η διαιτισία του κ. Δ. Βασιλόπουλος (Π. Κομητόπουλο, Σπ. Χρηστάτο).
Α.Ε.Κ. (Γ. Τόγιας): Τσιαουσντέλιο, Στεφανάτος, Κίριο (65’ Λογκόνης), Παπαδάκος, Δρόσος (69’ Λυκούδης), Παπαναστασάτος Χρ., Πολλάκης, Μπαζάρογλου, Πολλάκης, Βουκελάτος, Αποστόλου (69’ Εμιλιάνο).
Φωκάτα (Μ. Αθηναίος): Δίλλαλος (47’ λ.τ. Αυγουστάτος), Δεστούνης (46’ Λάτσης), Μάστορας, Φραντζής, Σκριβάνος, Ντουκάι, Αραβαντινός, Σαλαπάτας, Κανάκης (71’ Χρίστο), Μερολάι, Ζελένιτσα.

Με ανατροπή νίκησε 2-1 O Οδυσσέας

Το Σάββατο ο Oδυσσέας Ιθάκης νίκησε στα Φαρακλάτα τον Πυλαριακό και «σφράγισε» την παραμονή του στην Α’ Κατηγορία, ενώ οι Πυλαρινοί την αποχερετισουν.
Το ματς ήταν αμφίροπο και νευρικό λόγω της κρισιμότητάς του.
Το σκόρ άνοιξε ο Πυλαριακός στο 5′ με τον Γ. Σταμούλη, μετά από σύγχυση στην περιοχή των Θιακών.
Στο 68′ εγινε το 1-1. O Παπαδάτος θα “κοψει” την μπάλα με το χέρι και θα αποβληθεί με 2η κιτρινη, ενώ ο Κουτσουβέλης που θα εκτελέσει το πέναλτι θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 80′ ο Κουτσουβέλης με δυνατό σούτ θα γράψει και το τελικό 2-1 υπέρ του Oδυσσέα.
Καλή η διαιτησία του Ε. Θανάση (Π. Κομητόπουλο Σπ. Χρηστάτο).
Oδυσσέας (Σπ. Ζερβός): Παντελής, Λεκατσάς, Μαρούλης, Μαλιακρίδας, Φατούρος, Αργυρακάκης, Renato Bisha, Βασιλόπουλος (85′ Σόμπολας), Κουτσουβέλης, Σπύρου (65′ Mecani), Klaurent Cela (87′ Κώτσης).
Πυλαριακός (Κ. Κουγιανός): Φλαμιάτος, Γάσπαρης Ν., Γάσπαρης Γ. (65′ delaj), Σταμούλης Γ. (83′ Τουλάτος), Χρυσανθακόπουλος (Rexha D), Παπαδάτος, Κουλουμπής, Rexha A., Άννινος-Χωραφάς, Σταμούλης Π., Σολδάτος.

Μεγάλο μπαμ στο Ληξούρι!

Μεγάλη νίκη πέτυχε στην Β’ Κατηγορία ο ΠΑO Κεφαλονιάς, ο οποιος νίκησε στο γήπεδο Αγίου Αντωνίου στο Ληξούρι τον πρωτοπόρο Εθνικό με 1-0.
Το γκολ πετυχε στο 22′ ο Κωλέτσης.
Επίσης ο Ηρακλής Πρόννων νίκησε τους “συμπολίτες” του των Προννων με 2-1. Τα γκολ των νικητών πέτυχε ο Κ. Σταβέρης (10′ και 85′). Τέλος, τα Oμαλά νίκησαν την Ερισο με 2-1.