Α1 ΕΣΚΑΗ: Ηττα ο ΑΣΚ, νίκη ο ΝΕΟΛ

Την ήττα από την Απολλωνιάδα στην Πάτρα με 58-50, γνώρισε ο ΑΣΚ στο πλαίσιο της 25ης Αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Μια ήττα, ευτυχώς χωρίς αντίκτυπο για τον ΑΣΚ, καθώς η ομάδα της Κεφαλονιάς έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ηταν μόλις η δεύτερη ήττα για τον ΑΣΚ σε 25 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η και πλέον το ρεκόρ του είναι στο 23-2.

Ο ΑΣΚ ήταν στο συγκεκριμένο παιχνίδι πολύ κακός επιθετικά, ενώ στο 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν και κακός αμυντικά. Πολλοί παίκτες του ΑΣΚ βρέθηκαν σε άσχημη μέρα και ο μόνος που ξεχώρισε επιθετικά ήταν ο Μάκης Χατζής, ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους.

Ο ΑΣΚ την Κυριακή 6 Μαΐου στις 2 μ.μ., θα υποδεχθεί στο Αργοστόλι τον ΝΕΟΛ στο τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου.

Απολλωνιάδα-ΑΣΚ 58-50

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 23-22, 40-30, 58-50

ΑΣΚ (Λεωνίδας Παπαδάτος): Χουλιαράς 2, Μουίκης, Χατζής 24, Μπαχός, Θεοδωράτο2, Ακτύπης 9, Βαλλιανάτος 6, Τσαπρούνης 7.

Απολλωνιάδα (Δελέγκος): Παρασκευόπουλος 1, Παπανδρεόπουλος, Μπαζίνας Π. 11, Παπαφωτίου 6 (1), Ερμίδης 17 (1), Κασπίρης 12 (2), Κυριαζής 6 (2), Μπαζίνας Α. 2, Κουρέπης 1, Μητρόπουλος 2.

•  O NEΟΛ επικράτησε την Κυριακή στην παράταση της Ολυμπιάδας Πατρών με 67-63 και σφράγισε την 2η θέση στην κανονική διάρκεια της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Πολλά παράπονα από την διαιτησία έχουν οι Παλικισάνοι, με τον κόσμο να «βράζει» για ορισμένα σφυρίγματα και λίγο έλειψε το παιχνίδι να μετατραπεί σε ροντέο.