Η …δύναμις της συνηθείας: 19Χ19!

Ο ΑΣΚ νίκησε την Κυριακή με 56-48 και την ΑΓΕ Ζακύνθου και σημείωσε την 19η συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η και ως εκ τούτου παραμένει αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΑΣΚ, δεν έπιασε ούτε το 80% των δυνατοτήτων του, παρόλα αυτά κατάφερε να κερδίσει ένα ακόμα παιχνίδι, έστω και αν η Ζάκυνθος τον δυσκόλεψε αρκετά.

Θα λέγαμε μάλιστα ότι ο ΑΣΚ έχει την ικανότητα να κερδίζει από …συνήθεια.

Αν και προηγήθηκε με 35-19 στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στην 3η περίοδο και έφτασαν σε σημείο «αναπνοής» μειώνοντας σε 49-46 στο 36’.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του ΑΣΚ δεν έχασαν την ψυχραιμία και κατάφεραν να φτάσουν στην 19η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΣΚ εύχεται καλή συνέχεια στην πορεία της στην ομάδα της Ζακύνθου.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 35-19, 42-32, 56-48

ΑΣΚ (Παπαδάτος): Χουλιαράς 3, Χατζής 5, Μπαχός 12 (3), Θεοδωράτος 10 (1), Ακτύπης 4, Αγγελάτος 1, Βαλλιανάτος 3, Τσαπρούνης 18. ΑΓΕΖ (Κοριανίτης): Μπονίκος 16, Θεοδωρίτσης, Πέττας Πέττας 8 (2) Μουζάκης 4 , Σουρμπής, Καράμπελας , Βαρβαρίγος 15 (2), Σταμίρης 2 , Γιατράς 3 (1).

•  Στο 7ο παιχνίδι τους, για την τελική φάση (final 6) του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑ-Η, της περιόδου 2017-18, οι παίδες του Α.Σ.Κ. ηττήθηκαν εντός έδρας από την αντίστοιχη του Προμηθέα 2014 με 54-77.

Το ματς διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο του Αργοστολίου το Σάββατο (3/3). Εγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι κυρίως από πλευράς των γηπεδούχων. Η ομάδα του Προμηθέα 2014 ήταν πάντα μπροστά στο σκορ και κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του. Ετσι παίζοντας γενικά καλύτερα, κέρδισε δίκαια το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-39, 43-56, 54-77

Α.Σ.Κ. (Ματιάτος Σ Π.): Ρουχωτάς 1π, Κουράκος 6π (2τρ), Βουργίδης Β. 2π, Σταθάτος 5π, Αναγνωστάκης, Βεζυργιαννόπουλος, Βουργίδης Δ. 2π, Γκαβός 9π, Βαλλιανάτος, Μάνικας 13π, Χριστοφοράτος 16π.

Βοηθός Προπονητή: Γιάννης Βουργίδης.

Εφοροι: Γιώργος Κουράκος-Γιώργος Γιαννάτος.

•  Στις νίκες επέστρεψε ο ΝΕΟΛ, καθώς επικράτησε με 71-62 της ουραγού Ε.Α. Παραλίας, το Σάββατο το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου για την 19η Αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Στον αγώνα θα αναφερθούμε στο αυριανό μας φύλλο.