Με άνεση 2-0 (+2-1) η Εικοσιμία έβαλε τις βάσεις για το εισιτήριο πρόκρισης

Φάση από τον χθεσινό αγώνα Εικοσιμίας-Φωκάτων (Φωτό sportsthea)

Παίζοντας το …2ο ημίχρονο του διακοπέντος αγώνα για το Κύπελο, η Εικοσιμία νίκησε χθες τα Φωκάτα στα Φαρακλάτα με 2-0, συν το 2-1 του 1ου ημιχρόνου, σύνολο 4-1 και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ως γνωστόν, το παιχνίδι είχε διακοπεί την προηγούμενη Τετάρτη λόγω καταρακτώδους βροχής.

Από την πρώτη στιγμή του β’ μέρους, 60’ η Εικοσιμία έδειξε επιθετικότητα και με πλασέ του Μπάνισερ «έγραψε» το 3-1.

Αργότερα, στο 82’ ο Αλ. Πολλάτος που πέρασε σαν αλλαγή, πέτυχε άλλο ένα γκολ για την Εικοσιμία με εύστοχο πλασέ.

Ετσι το ματς έληξε συνολικά με 4-1 και στον επαναληπτικό που θα γίνει σε δυο εβδομάδες, η Εικοσιμία, εκτός απροόπτου, θα πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Καλή η διαιτησία του κ. Αγγ. Βουτσινά με επόπτες τους κ.κ. Β. Θωμά και Ν. Χατζηγεωργίου.

Εικοσιμία (Μ Αθηναίος): Σέσα, Κουμαριώτης, Bannister, Στεφανάτος (46’ Πολυδωράτος), Πολλάτος Δημ. (78’ Πολλάτος Αλ.), Ζαμπαύτης (78’ Φωκάς), Ντουκάι Ντ., Ντεντλάλα, Μανέντης, Μινέτος (46’ Κορσιάνος), Κούρτι.

Φωκάτα (Δ. Λιονάτος): Αντωνίου, Πολλάτος Διον. (81’ Μπουγάς), Λουλάι, Καμπανός, Παλικισιάνος, Τζάκης, Τριανταφυλλίδης, Αραβαντινός (69’ Παγουλάτος) Τζωρτζάτος (90’ Τσιαμπάος), Κονόμη, Γκέκας (46’ Τσιγαρίδας).