Kι’ όμως! Ο ΝΕΟΛ μπορούσε να πάρει τη νίκη στο Παλαιό Φάληρο

Στην παράταση κατέκτησε τη νίκη ο ΑΟΠΦ του ΝΕΟΛ με 67-65 παίρνοντας έτσι παράλληλα και την κορυφή του ομίλου.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή αστοχία και δυνατά μαρσαρίσματα οι γηπεδούχοι κρατούσαν για 38 λεπτά τα ηνία, όμως ο Πολίτης με σουτ στο 1:26 έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησαν οι άμυνες για τις δυο ομάδες και η εμπειρία του Σολωμού, ο οποίος στο 63-63 με ½ βολές έβγαλε ξανά την ομάδα του μπροστά, ενώ 21΄΄πριν την ολοκλήρωση άνοιξε και άλλο τη διαφορά για την ομάδα του 66-63.

Ο Πολίτης δεν μπόρεσε να κάνει ότι και στο κλείσιμο της κανονικής διάρκειας και έτσι ο ΑΟΠΦ πανηγύρισε τη νίκη με 67-65.

Όσον αφορά το ντέρμπι, το Ληξούρι ξεκίνησε αγχωμένο με αποτέλεσμα ο ΑΟΠΦ να βγει μπροστά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι με τον Ρεκουνιώτη προσπάθησαν να μειώσουν, όμως το σύνολο του Παπαδάτου πήρε το προβάδισμα 19-16.

Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι περιόρισαν τον μέχρι τότε πρώτο σκόρερ του αντιπάλου, Ρεκουνιώτη και έτσι οι γηπεδούχοι άνοιξαν και άλλο τη διαφορά με τον Γραμματικό έπειτα από πάσα του να σκοράρει στην λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μετά την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια, όμως στο 23ο λεπτό το Ληξούρι με τον Πολίτη μείωσε σε 35-27, ενώ στην επίθεση που ακολούθησε ο ίδιος παίκτης έχασε το καλάθι όμως ο Αντωνάτος πήρε το ριμπάουντ και έφτασε την ομάδα του στο -3 (35-32). Ο ίδιος παίκτης έφερε μια ανάσα τον ΝΕΟΛ (35-34), ενώ είχε την ευκαιρία έπειτα από τεχνική ποινή στο πάγκο του ΑΟΠΦ να φέρει το ματς στα ίσια, την οποία και χαράμισε.

Ακολούθησαν δυο γρήγορα καλάθια από τους γηπεδούχους και έτσι η διαφορά μέχρι το 26’ άνοιξε και πάλι στο +7 (41-34). Ο Αγγελόπουλος στο 27ο λεπτό «άνοιξε» σε διψήφια απόσταση (46-36) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όμως ο ΝΕΟΛ δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν περεταίρω, αφού ευστόχησε έξω από τη γραμμή των 6,75 και μείωσε σε 46-39.

Ο Πολίτης με 2/2 βολές πήγε την απόσταση στους πέντε, όμως ο Λαμπρόπουλος είχε «απάντηση» με καλάθι από την κορυφή της ρακέτας στα εναπομείναντα 19’’. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 48-41.

Με ένα μίνι σερί (0-4) οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και πάλι, όμως το Φάληρο βρήκε τρόπο να κόψει την… ροή του αντιπάλου για το 52-45. Πολίτης και Πορτελάνος έφτασαν το ομαδικό σκορ στους 50, όμως η εμπειρία του Σολωμού «κράτησε» την ομάδα του στο +4.

Ο Πολίτης έφερε το ματς στο καλάθι αφού έπειτα από συνεργασία, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του και εκείνος ευστόχησε για το 54-52 (36’).

Ο Αγγελόπουλος με ένα δύσκολο καλάθι έκανε το 56-52, ενώ ο Γραμματικός με ελεύθερο τρίποντο έδωσε… αέρα +7 στον ΑΟΠΦ.

Στο 1:26 πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Πολίτης με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (59-59).

Ο Βαϊδάκης αστόχησε σε παρόμοια φάση στο 39’, όμως ούτε ο ΝΕΟΛ κατάφερε να σκοράρει.

Ο Γραμματικός έχασε την τελευταία επίθεση και έτσι το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο ΝΕΟΛ με καλή άμυνα κράτησε τον ΑΟΠΦ μακριά από το καλάθι, όμως οι γηπεδούχοι ενάμισι λεπτό πριν από την ολοκλήρωση έκαναν το 63-63 και ο Σολωμός με ½ βολές το 64-63.

Οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» στην επίθεση που ακολούθησε, όμως ούτε το Φάληρο έφτασε στο καλάθι. Στα 28’’ ο ΝΕΟΛ έκανε βήματα και ο Σολωμός διαμόρφωσε το 66-63 (21’’).

Ο Βουζας στα 16΄΄ έκανε φάουλ στο Πολίτη, εκείνος πήγε στην γραμμή της φιλανθρωπίας και με 2/2 έφερε για ακόμα μια φορά τη διαφορά στον πόντο.

Ακολούθησε φάουλ του Λαμπρόπουλου στον Βαϊδάκη, με τον πλειμεικερ του ΑΟΠΦ με ½ να κάνει το 67-65 αφήνοντας την τελευταία επίθεση (13΄΄) για τους φιλοξενούμενους.

Η επαναφορά έγινε η μπάλα πήγε στον Πολίτη, εκείνος σούταρε υπό πίεση με την μπάλα να μην φτάνει μέχρι το στεφάνι.

Έτσι το προβάδισμα έμεινε στους γηπεδούχους οι οποίοι πανηγύρισαν το έβδομο θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα αφήνοντας τον ΝΕΟΛ στο 6-2.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-23, 48-41, 59-59
Διαιτητές: Κοντίλης-Νάστος
Φάληρο (Παπαδάτος): Βαϊδάκης 4, Μαυροειδής 4, Προγκας 4, Γραμματικός 19 (3), Τσορμπατζίογλου 4, Βαλιώτης 2, Βούζας 5 (1), Σολωμός 20, Αγγελόπουλος 5 (1), Ανδρεάτος, Τσαπρούνης.
ΝΕΟ Ληξουρίου (Τζουγανάτος): Αντωνάτος Γ. 10, Ιωάννου, Τριφωνόπουλος 8, Ρεκουνιώτης 15, Πολίτης 15 (3), Λαμπρόπουλος 9 (1), Πορτελάνος 2, Θεοδωράκος 6 (2).

Το ντέρμπι είχε Κεφαλονίτικο χρώμα, αφού στον αντίπαλο πάγκο κάθεται ο Αλέξης Παπαδάτος, ο Κεφαλονίτης Παγκόσμιος πρωταθλητής, πρώην άσσος του Σπόρτινγκ και του Άρη Θεσσαλονίκης, αλλά και άλλων ομάδων της Α1, ο οποίος καθοδηγεί το Παλαιό Φάληρο με στόχο να το οδηγήσει στην Β’ Εθνική.