Οι «Rengions» Κεφαλονιάς και Ιθάκης έπαιξαν καλά στα Ψαχνά Ευβoίας, αλλά έχασαν 2-0

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε την Κυριακή η Μικτή Rengions της ΕΠΣΚΙ στα Ψαχνά και στα πλαίσια του Πρωταθλήματος Rengions, έχασε από την αντίστοιχή ομάδα της Εύβοιας με 2-0 και το μεγάλο όνοιρο για τον τελικό της διοργάνωσης χάθηκε άδοξα, αφού η ομάδα μας αποκλείστηκε.
Oι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα επιφυλακτικά, ελέγχοντας κυρίως τον χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα στο πρώτο εικοσάλεπτο του ημιχρόνου να μην υπάρξει κάτι ιδιαίτερο στον αγωνιστικό χώρο.
Η ομάδα μας είχε την ατυχία να χάσει πολύ νωρίς (26’) τον Χρ. Μινέτο που τραυματίστηκε και αποχώρησε του αγώνα.
Στην επανάληψη η δική μας ομάδα στάθηκε καλύτερα, είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κυκλοφορία της μπάλας, όμως ήταν αυτή που δέχθηκε την ήττα-αποκλεισμό με σκορ 2-0.
Στο 47’ θα χάσει σημαντική ευκαιρία για το προβάδισμα, όταν ο ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου θα βγει νικητής στο σουτ του Λυκούδη, διώχνοντας την μπάλα κόρνερ.
Και σαν να μην έφθανε η χαμένη αυτή ευκαιρία, θα έρθει στο επόμενο λεπτό το 1-0 για τους γηπεδούχους, με κοντινό πλασέ του Kαραχάλιου.
Μεγάλη ευκαιρία και πάλι για την Oμάδα μας στο 55’ με τον τερματοφύλακα να πέφτει στα πόδια του Πολλάκη και να μπλοκάρει την μπάλα, σε μια φάση που θα έχουμε την δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τη Mικτή μας, λόγω τραυματισμού του επιθετικού της ΑΕΚ.
Στο 85’ έγινε το 2-0. O Μωραίτης θα διώξει την μπάλα προ του Γιαννουκάκου και στην επαναφορά, ο αμαρκάριστος Κούρτης από πολύ κοντά με σουτ θα την στείλει στα δίχτυα.
Η ομάδα της Εύβοιας θα συνεχίσει στον τελικό με αντίπαλο την Ε.Π.Σ. Ξάνθης, σε έναν αγώνα που θα διεξαχθεί στις 8 Μαΐου στην Κατερίνη.
Mικτή Κεφαλονιάς: Μωραϊτης, Γερασιμάτος, Κλειτογιάννης, Ζερβός, Μινέτος Χρ. (27′ λ.τ. Ντουκάι), Στεφανάτος, Κόμητας, Αρμάντο (70′ Περιβολάρης), Πολλάκης (56′ λ.τ. Αποστολάτος), Λυκούδης, Χασάι.