Ένας καταπληκτικός Παππάς έδωσε τη νίκη στον ΝΕΟΛ με 82-70 επί της ΑΕΝΚ

Ο Άλκης Παππάς ήταν ο σταρ της ημέρας στο Ληξούρι. Ο 33χρονος γκαρντ πέτυχε 33 πόντους με 7/15 τρίποντα και ο ΝΕΟΛ κατέβαλε την ΑΕΝΚ με 82-70, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες. Παράλληλα εξασφάλισε την παραμονή του στην Β’ Εθνική Κατηγορία.

Στην αντίπερα όχθη, η ΑΕΝΚ βρισκόταν “μέσα” στο ματς για πάνω από 35 λεπτά, εντούτοις ηττήθηκε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι εκτός έδρας.

Η αθηναϊκή ομάδα ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (16-6 στο 6’, 22-10 στο 9’), προσπέρασε στο 20’ (35-36), είχε σταθερά το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την 3η περίοδο και διεκδικούσε τη νίκη μέχρι το 36’.

Ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο άλλαξε όμως όλο το ματς, μετέτρεψε το σκορ σε 77-64 στο 39’ και τους βοήθησε να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 37-39, 57-58, 82-70
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 33 (7/15 τρίποντα, 4/5 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ασίστ), Αντωνάτος Γ. 5 (1), Χονδρογιάννης 6 (5 ασίστ, 5 λάθη), Νιφόρας 2 (4 μπλοκ), Κασπίρης, Μαρούλης 10, Τρυφωνόπουλος 11 (7 ριμπάουντ), Βαβάτσικος 15 (1/3 τρίποντα, 4/7 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Ματσούκης, Λουκέρης, Λαμπρόπουλος.
ΑΕΝΚ (Λαδικός): Ιωάννου, Μοσχοβίτης 7 (1), Μακρυγιάννης 7 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Χαρταβέλλας, Πετροδημόπουλος 18 (3/5 τρίποντα, 2/8 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χατζηνικόλας 8, Κουκάκης 9, Μιχαλάκης 15 (2/3 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Καρακώστας 6.